Proč se nevyplatí kupovat hry v ČR?

Když už se někdo rozhodne si koupit hru, tak většinou zamíří do jrc.cz v případě kamenné prodejny. Pokud nakupuje přes internet, tak je možností více, ale jsou víceméně stejné - xzone.cz, gamesy.cz, megahry.eu. Jaký, že u nich je problém? No, jednoduše mají vysoké ceny v porovnání s tím za jaké ceny můžeme nakupovat hry v evropské unii. Na první pohled se může zdát, že možná v cizině hry jsou levnější, ale díky poštovnému se to nevyplatí, což je naprostý omyl. Jelikož třeba Royal Mail posílá zásilky typu hry za 3libry, což je v přepočtu nějakých 90,- Kč, takže je to stejné jako u nás dobírka.

Warhammer Online - Age of Reckoning

Nedávno vyšla hra Warhammer Online: Age of Reckoning, kterou jsem si právě objednával z ciziny, jelikož její cena tam byla nižší. Byl to takový experiment, chtěl jsem vyzkoušet jak rychle to dojde, jaké budou komplikace a v připadě, že vše pujde v pořádku si objednat i jiné hry. Nejdříve jsem zvolil e-shop gameplay.co.uk, kde jsem hru objednal několik dní dopředu, aby mi došla včas, ale bohužel v den, kdy zásilku odesílali, tak se snažili strhnout peníze z mého účtu, což jsem jim bohužel nepodařilo. Nezjistil jsem čim to bylo, ale hádám tim, že jsem nezadal u kreditní karty jméno a přijmení s diakritikou, což v jejích shopu vůbec nešlo. Po neuspěchu tady jsem zvažoval, že to koupím elektronicky s tím, že nebudu mít krabici, což jsem moc nechtěl, tak jsem hledal jiný shop a nakonec nalezl - game.co.uk. Jejich shop působil seriozně, dokonce víc seriozněji než gameplay.co.uk. V nabídce měli WARa za £26.99 s tím, že poštovné po Evropě je za £2.95, což je celkem zhruba £30, což dělá v přepočtu nějakých 930,- Kč ~. Přičemž u nás se dá sehnat Warhammer za 1099,- Kč bez poštovného a ještě byly problémy s tím, že jich bylo u nás nedostatek. Po podání objednávky ověřili mou kreditiní kartu, což v tomto případě proběhlo uspěšně a hned následujucí den odeslali - pátek. Hru jsem nalezl ve své schránce hned po víkendu a to v ponděli. To je naprosté krásné, když člověk vezme v úvahu, že když si to objedná u nás, že to trvá skoro stejně dlouho.

Pro malou úkázku dávám přehled cen u nás - xzone.cz a v zahraničí - game.co.uk. Kurz pro libru beru - 31,- Kč. Do cen připočítávám i poštovné(pouze pro game.co.uk ceny).

Warhammer Online: Age of Reckoning - 1099,- Kč vs 930,- Kč.

World of Warcraft: Wrath of the Lich King - 1199,- Kč vs 651,- Kč.

Age of Conan: Hyborian Adventures - 999,- Kč vs 868,- Kč.

Command and Conquer: Red Alert 3 - 1099,- Kč vs 930,- Kč.

Crysis - 1299,- Kč vs 1178,- Kč.

Mohl bych pokračovat, skoro každá hra je levnější a pokud není tak cena je skoro stejná. V čem je tedy nevýhoda o proti nakupování her u nás?

Musíte mít kreditní kartu s povolenými platbami přes internet.
Zaplatit produkt dřív než k vám dojde.
Dodací lhůta 3-5dní.
Pouze anglická lokalizace, žádný český manuál.

Myslím, že i přes tyto nevýhody(pro někoho mohou být výhody) se to vyplatí, tak co koupíte si příští hru v cizině?

P.S: Já si hned po Warhammer Online objednal WoTLK. ;)

Pokud by někdo zvažoval objednávat hru z jiné země než Anglie, tak bych chtěl varovat, že jako u nás CDProjekt.cz lokalizuje hry, tak se to děje i v jiných zemích a mít hru ve francouzštině či italštině by asi nebylo nejlepší.

Tento příspěvek byl původně publikován na starém blogu, který fungoval na jiné doméně.

Tomáš Linhart

Tomáš Linhart

Principal iOS Engineer at Lesson Nine GmbH • Swift & iOS and Mac lover and enthusiast •  • A bit .NET, Android lover...

Read More