Vyplatí se Macbook z Ameriky?! Nevyplatí!

Jelikož mám v plánu si pořizovat nový NB a to o úhlopříčce 13", tak zkoumám co je dostupné na trhu a mezi kandidáty jsem zařadil i Macbook i když jeho cena je vyšší než to co nabízí konkurence, ale to teď neřeším. Přemýšlel jsem jestli by se mi to vyplatilo kdybych si to objednal z Ameriky a nechal si to poslat přes nějakou společnost.

Apple Logo

Berme v úvahu následujíci fakta. Apple Macbook 13" 2.0GHz je u nás za 32 000,- Kč, 2.4GHz za 40 000,- Kč. Rozdíl je i v tom, že lepší varianta má podsvícenou klávesnici. Dále berme v úvahu, že jsme studenti a máme ISIC kartu. To nám dává 5% slevu u www.apple.cz.

Tím pádem máme 30 400,- Kč a 38 000,- Kč.

Ceny v americkém apple.com jsou 1300$ a 1600$, což v přepočtu s kurzem 20,- Kč za 1$ je 26 000,- Kč a 32 000,- v této fázi by se to vyplatilo, ale bohužel tím to nekončí :(.

Apple má obchody snad po celé Americe, takže zaplatíte daň 110$ za levnější typ a 135$ za drazší typ, což je 2200,- Kč a 2700,- Kč.

Máme tedy 28 200,- Kč za levnější typ a 34 700,- Kč, což už se moc nevyplatí. Rozhodně ne u levnějšího typu, kde vlastně za ty 2 000,- Kč u nás získame o jeden rok víc záruky. U druhý varianty je to spekulativní.

No dobře, máme nakoupeno, ale musíme to nějak dopravit? Vezmem-li v úvahu, že třeba zasilkovasluzba.com pošle balíček o 9librách, což Macbook balíček má za 1000,- Kč při dopravě s USPS typem EMI. Možná ta cena bude jiná, ale moc se nevyznám na jejich webu, ale určitě bude +- podobná.

Když už balíček konečně přijde k nám, tak se musí proclit a zdanit. Když budem mít štěstí, tak CLO nezaplatíme, ale DPH ano, což zvětší cenu o 19%, což převýší cenu o hodně a konkrétně se dostáváme na ceny 30 400,- Kč (u nás) vs 34 748,- Kč (v Americe) a pro vyšší typ 38 000,- (u nás) vs 42 483,- Kč (v Americe).

Z čehož jasně plyne, že se to nevyplatí. Možná jsem něco blbě spočítal. Možná by se to dalo objednat někde, kde se nebude platit taxa atd, ale pořád cena bude +- stejná a riziko větší a bude jen 1letá záruka.

Teď už pouze nastává otázka vyplatí se vůbec Macbook?

Mé požadavky jsou notebook s 13" displejem, který má kvalitní zpracování - hliník, slitina horčíku apod., lehká váha, výkon, výdrž. Macbook toto splňuje až na tu váhu, ale každopádně jsem se ještě nerozhodl, ale čekám na nové Dell XPS Studio 13", které má být představeno příští týden, což možná bude kandidát, který bude lepší. Našly by se i další zajímavé notebooky, které mě oslovily, ale bohužel se neprodávají v ČR nebo dokonce ani v Evropě a to konkrétně Lenovo Ideapad U330 či HP Pavilion dv3500t.

Ještě jsem uvažoval o Dell Latitude E4300, ale podle názoru se jedná o notebook za vysokou cenu, kde cena neodpovídá zpracování. Má několik neduhů, který by už asi neměl mít notebook v teto cenové kategorii.

Tento příspěvek byl původně publikován na starém blogu, který fungoval na jiné doméně.

Tomáš Linhart

Tomáš Linhart

Principal iOS Engineer at Lesson Nine GmbH • Swift & iOS and Mac lover and enthusiast •  • A bit .NET, Android lover...

Read More