Vyvíjíme s Mono pod Linuxem - Instalace Virtual PC

Dlouho jsem se nedostal k tomu něco napsat, ale rozhodl jsem se, že to dnes napravím. Důvody proč jsem nějakou dobu nic nepsal bylo, protože jsem zaprvé neměl pořádně co napsat i když nějaká myšlenka byla, ale psát půlku článku a pak ho upravovat není ono. Další důvod byl nedostatek času. Čas nemám i teď, ale potřebuju si nějak odpočinout, tak jsem si řekl, že něco napíšu.

Před týdnem a něco jsem objevil F#, který mě absolutně uchvátil. V tomto článku nehodlám psát o něm, ale v budoucnu určitě něco o něm napíšu. Každopádně na F# mě zaujalo spousta věcí a jedna věc co jsem chtěl zjistit byla podpora na Linuxu. Překvapivě F# běží na Linuxu pod Monem zcela bez problému. Hledal jsem jaké IDE by se dalo použít a našel MonoDevelop. Bohužel ve verzi 1.0 je MonoDevelop nepoužitelný, ale ve verzi 1.9(budoucí 2.0) už je to o hodně lepší. Bohužel MonoDevelop nepodporuje standardně F#, ale našel jsem addin, který tuto podporu přidává. No nebudu předbíhat toto a více okolo F# a MonoDevelop vás čeká v dalších částech toho mini-seriálu.

Budou následujici kapitoly:

Instalace Virtual PC - což je tato, kde proberu instalaci Microsoft Virtual PC 2007 a instalaci Xubuntu.
Instalace MonoDevelop - kde proberu instalaci MD a napíšeme první aplikace - Hello World
Instalace F# addinu do MonoDevelop - tady proberu podporu F# v MD a nějaké pokročilé možnosti MonoDevelop

Čast 1 - Instalace Virtual PC

Jako první věc co je třeba udělat je nainstalovat Microsoft Virtual PC 2007 - můžete stahovat zde.

Po stažení normálně nainstalujte, možná vás upozorní, že nemáte správnou verzi OS, ale to ignorujte. Osobně mi to tuto zprávu zobrazilo, ale funguje to bez problému. Mám Windows Vista Home Premium 64bit.

Jakmile provedete instalaci je třeba stáhnout Linux, který budete instalovat. Osobně doporučuju Xubuntu - lze stáhnout zde. Přestože máte 64bit systém, tak stahujte 32bit Linux. Zkoušel jsem 64bit, ale Microsoft Virtual PC 2007 asi neumí emulovat 64bit.

Pokud už máte tyto dva kroky, tak můžete vytvořit nový virtual desktop. Parametry nechám na vás, ale chtělo by to, tak 16GB místa pro disk.

Virtual PC Console

V připadě, že byste chtěli jinou distribuci, tak můžete volit Ubuntu, Kubuntu. V připadě, že zvolíte jinou, tak pak přikazy na stahovaní balíčku budou trochu jiné, ale nebudou se moct lišit.

Teď přichazí ta těžší část a to instalace Linuxu.
Bohužel se komplikace už objevují teď, ale naštěstí se dají dobře řešit. Pusťě váše virtuální prostředí a pod CD najdětě image, který jste stáhli. Dejte reset a teď by měl nabootovat. Jako další krok byse měl objevit výběr jazyka. To je zcela na vás. Následně:

Zmáčkněte tlačitko F4 a vyberte "Safe Graphics Mode".
Následně vyberte, že chcete instalovat a zmáčkněte F6 a před "--" napište "vga=771"
Zmáčkněte Enter a instalace začiná :)

Popisovat instalaci mi připadá zbytečné. Po instalaci byste měli mít něco podobného:

Bežící Xubuntu ve Virtual PC Console

Síť by měla fungovat bez problému pokud máte pouze jednu síťovou kartu. V připadě, že jich máte víc, tak se přesvědčte, že Microsoft Virtual PC 2007 vybral tu správnou, kterou jste připojeni k internetu. Lze to nastavit v Settings viz. první obrázek.

Příště se podíváme na instalaci MonoDevelop. Bohužel instalace MonoDevelop 1.9 je trochu komplikovanější a zdlouhavější, ale to se podá.

Tento příspěvek byl původně publikován na starém blogu, který fungoval na jiné doméně.

Tomáš Linhart

Tomáš Linhart

Principal iOS Engineer at Lesson Nine GmbH • Swift & iOS and Mac lover and enthusiast •  • A bit .NET, Android lover...

Read More